Kidrobot: Kultovní místo, kde žijou designové hračky

Dunny a Munny, Happy Labbit, Simpsons, Phunny a další designové hračky od slavných návrhářů z celého světa se shromáždily na jednom místě, aby usnadnily práci sběratelům. Ať už sbírku vinylových hraček zakládáte, nebo rozšiřujete o kousky z limitované série, musíte zavítat na Kidrobot.com.

První komplexní e-shop s designovými hračkami, ke kterému později přibyly i kamenné prodejny, vznikl už v roce 2002 z iniciativy Paula Budnitze – umělce a designéra, který vdechl život dnes už ikonické sérii hraček Dunny a Munny, na níž pracoval společně s Tristanem Eatonem. Tento obchod sdružuje vinylové hračky od různých umělců a zpřístupňuje je tak široké veřejnosti. Stal se důležitým počinem v popularizaci designových hraček, které se zde prodávají už od nějakých 5 dolarů až po částky dosahující desetitisíců dolarů.

Nejlepší z designérů

Kidrobot je současně výrobcem i obchodem s designovými hračkami, které kupují nadšenci moderního umění i movití sběratelé, pro něž je pořízení ikonické postavy hlavně investicí. A že mají z čeho vybírat – designovými hračkami z vinylu, plyše i dalších méně typických materiálů se to tady opravdu jen hemží.

Paul Budnitz věděl, koho si pro spolupráci na prvním internetovém obchodě svého druhu vybrat. Seznam předních designérů a značek by byl velmi dlouhý, tak můžeme namátkou zmínit například tyhle umělce: Frank Kozik, Huck Gee, Tristan Eaton, David Horvath, Shepard Fairy, Eboy, Tilt, Mist, Joe Ledbetter, Paul Pope, Jil Sander, Dries Van Noten, Marc Jacobs, Paul Smith a řadu dalších.

Přední e-shop s designovými hračkami, který v současné době provozuje i několik kamenných obchodů, dnes prodává světové novinky i raritní sběratelské kousky a samozřejmě hračky z limitovaných edicí. To je možné s ohledem na tradici a úzké vazby na jednotlivé umělce. Sekce s nově příchozími hračkami je ostře sledovaná sběrateli z celého světa – nikdy totiž nevíte, kdy se zde objeví unikátní novinka, po které se jen zapráší.

Designový obchod měnil majitele

Někdy se v byznysu stává, že zakladatel skvěle rozjede projekt a myšlenku, ale pak přijde čas, kdy je třeba postoupit celou věc dál. Podobný je i příběh e-shopu Kidrobot. Paul Budnitz dnes už ve firmě nefiguruje. Přední tvůrce uměleckých hraček a módních doplňků, který své první designové hračky vytvořil v garáži, svoji společnost v roce 2010 prodal.

Jako art director dnes ve společnosti Kidrobot působí Frank Kozik, další slavný návrhář a designér. Připomeňme, že tento světově uznávaný tvůrce stvořil designového králíčka Labbita, který sběratele oslovuje už od roku 1996. Od té doby Frank Kozik stvořil na 500 různých limitovaných sérií designových hraček. Také ty se už od začátku prodávají v internetovém obchodě Kidrobot.

Nový směr Kidrobotu

Ve světě sběratelů designových hraček se šeptá, že Kidrobot měl finanční problémy a možná trošku ztratil směr, který znovu hledá pod novým vedením. A zdá se, že se daří. Uzavírá partnerství s novými nadějnými umělci.

Patří k nim třeba Jordan Elise a Christopher Lee. Mladí designéři světu představili Horrible Adorables Series a pro Kidrobot vybrali ty nejlepší výtvory, které se liší tvarem těla i svojí osobností.  Novinky prodávané na největším e-shopu s designovými hračkami, představují i tradiční designéři, kteří s Kidrobotem spolupracují už od začátku.

Co se stalo s otcem zakladatelem

A Paul Budnitz? Oprostil se od velkého světa byznysu, sundal si ze dveří cedulku „ředitel“ a opět začal tvořit. Užívá si, že jeho kancelář je zrovna tam, kde je jeho laptop. Ve Vermontu se začal věnovat projektu Budnitz Bicycles a ukazuje, že i bicykl se může proměnit v designový kousek. V roce 2014 spoluzaložil sociální síť Ello, jejímž cílem je inspirovat (nejen) umělce.

Odkazy

Odkazy na aktuální nabídku firmy Kidrobot najdete na www.kidrobot.com, případně na jejich internetových fórech forums.kidrobot.com.