Dunny je designový kámoš i čertovský králíček

Designové hračky jsou neodmyslitelně spjaté s  bláznivým králíčkem Dunny. Dnes už ikonická a kultovní vinylová hračka vás pokaždé překvapí. Prodává se totiž většinou naslepo. Takže až po rozbalení krabice zjistíte, jestli umělec králíčkovi přidělal štramácké vousy, cigaretu nebo mu propůjčil hororový vzhled.  

Dunny je hračka každým coulem. Hraje si s vámi, s vaší fantazií a očekáváním. Jako správná vinylová hračka taky inspiruje a provokuje. Je zároveň slovní hříčkou. Dunny totiž ve slangu znamená kámoš. Je i spojením dvou slov – Devil a Bunny – tedy čertovský králíček. Nikdy nevíte, co od této vinylové hračky můžete očekávat. A překvapeni mnohdy zůstávají i sami autoři.

Přesně tak. Dunny totiž není tvořen jen jedním umělcem. Jeho prototyp představily dvě ikony designových hraček, Paul Budnitz a Tristan Eaton, a figurku začali prodávat v roce 2004 ve věhlasném obchodu s designovými hračkami Kidrobot. Myšlenka byla v uměleckém světě jedinečná – tenhle prototyp si může každý designér dotvořit k obrazu svému. A tak králíček Dunny získává mnoho, mnohdy velmi překvapivých, tváří.

Pokaždé jiná figurka Dunny

Ačkoli na vás z krabice pokaždé vyskočí jiný Dunny, bude mít s ostatními figurkami přesto něco společného. Třeba protáhlé nepřehlédnutelné uši, které vás mohou možná trochu iritovat. Ale i to je smyslem designových hraček. Mají totiž výraz. A králíček Dunny je opravdu mistrem převleků. Tak třeba jednou je vybavený laserovou zbraní, jindy si pochutnává na zmrzlině, potom si nasadí plynovou masku nebo si oblékne mikinu s kapucí. Vyznejte se v něm!

A je pokaždé jinak velký, i když se většinou prodává ve velikosti od nějakých 8 do 50 centimetrů. Stvořen byl ale i mnohem větší Dunny, který měří něco přes 1,2 metrů. Figurka ikonického králíka má také tři body artikulace – hlavu otočí o 360 stupňů, stejně jako obě tlapky. Takže si s ním můžete opravdu vyhrát a pokaždé pro něho najdete trochu jinou polohu.

Králíček Dunny, to je koupě naslepo

Líbí se vám Dunny se zmrzlinou? Možná si ale koupíte úplně jinou figurku. Především menší králíčci Dunny se totiž prodávají naslepo. Je to prostě součást hry. Napětí, překvapení – a pak ten moment, když nedočkavě krabici rozbalíte a králíček Dunny na vás vykoukne v celé své kráse.

Figurka Dunny je zabalena tak, aby si ji zájemci prostě nemohli rozbalit a vybrat si přesně takovou podobu designové hračky, kterou chtějí. Může se vám to líbit a nemusí. Ale je to součást příběhu, který Dunny píše.

Kdo tvoří designovou hračku Dunny

Králíček Dunny provokuje mnoho umělců, kteří propadli kouzlu vinylových hraček, a tak ho k obrazu svému dotvořili třeba Amanda Vissell, Ron English nebo Frank Kozik. Věhlasní tvůrci designových hraček vytvářejí jedinečné limitované kolekce, které jsou sběratelským unikátem a prodávají se třeba právě v obchodech Kidrobot.