Designové hračky vzrušují sběratele už 25 let

Jsou jedinečné, vzbuzují emoce, podněcují fantazii, provokují a jindy vám zase na tváři vykouzlí úsměv. Designové hračky oslovují už od roku 1990 sběratele i milovníky bláznivého umění. Příznivců designových hraček přibývá také na českém trhu, proto si dnes představíme ikony tohoto odvětví.

Co jsou designové hračky?

Designové hračky jsou někdy trochu ztřeštěné kousky, které, podobně jako jiné umění, odráží umělcovo momentální rozpoložení. A o některé z nich se mezi sběrateli svádí doslova boje. Jsou totiž vyráběny v limitovaných edicích většinou od pouhých 10 do 2 tisíc kusů. Vedle hračky Labbit, králíčka se zvláštními zvyky od Franka Kozika, prosluly mezi sběrateli třeba strašidelné postavičky Seymour od Petera Kelka nebo vskutku zvláštní Dunny a Munny od uměleckého dua Paul Budnitz a Tristan Eaton.

Důležité je, že každá postavička je jedinečným výtvorem konkrétního designéra a objevuje se v různých polohách, výrazech, situacích nebo symbolikách. Jednou jsou náladové, jindy realistické, vášnivé, sexy i roztomile hravé. A nutno přiznat, občas i krvavé. V menších sériích jsou postavičky vyráběné ručně a řemeslně, jindy vznikají ve větším počtu v továrnách. Ať tak či onak, každá designová hračka je výsledkem tvrdé a vášnivé práce konkrétního umělce.

Designové nebo vinylové hračky

Designové hračky se objevují v různých velikostech, tvarech, podobách a stylech. Seznámit se s nimi můžete také pod různými jmény. Říká se jim designové hračky, vinylové hračky, ale třeba i japonský vinyl, urban vinyl, Hong Kong vinyl nebo jednoduše umělecké hračky.

Z čeho jsou hračky vyrobeny?

Materiál designových hraček není striktně dán a umělci dokážou zpracovat téměř vše. Přesto je nejčastěji používán plast nebo vinyl (odtud i pojmenování vinylové hráčky). Objevuje se také dřevo, kov nebo pryskyřice. Někteří umělci rádi pracují i s klasickými materiály, jako je plyš nebo textil.

Ikony designových hraček

Tvůrci značkových hraček jsou zpravidla osobnosti velmi tvůrčí a pocházejí z oblasti grafického designu a ilustrací. Nebo jsou to prostě umělečtí samouci, které baví tvořit něco nového a neotřelého. A designové hračky rozhodně neotřelé jsou. Některé z nich si představíme.

Frank Kozik (www.frankkozik.net)

Designový králíček Labbit, většinou bílý nebo černý, je možná trochu labilní. Alespoň se objevuje v situacích, které tomu přinejmenším nasvědčují. Posuďte sami – u čumáku mu trčí většinou něco nemístného, jako je třeba pistole, cigareta nebo nanuk. Pohrát si s ním samozřejmě můžete, je to přece hračka. Stačí vyměnit nedopalek za brčko. Labbit oslovuje sběratele už od roku 1996, kdy se poprvé objevil v baru v Japonsku. Tvůrce ikonických Labbitů, Franz Kozik, dosud vytvořil na 500 různých limitovaných sérií designových hraček.

Ron English (www.popaganda.com)

Už více než deset let tvoří Ron English designové hračky v limitovaných edicích. Zatím vymyslel asi 50 různých typů ikonických postaviček a stal se tak vůdčí postavou v oblasti designových hraček z vinylu. Vůbec první hračkou, kterou English přivedl na svět, se stal Ronnie Rabbit. K jeho dalším designovým počinům patří tvorba hraček pro renomovanou společnost Toy Tokyo, které vás nepřestanou fascinovat úvahami, jestli jsou spíš sladce roztomilé nebo vás přivádějí k šílenství.

Ronova díla (nejen hračky) můžete zakoupit např. na Artsy.

Paul Budnitz (paulbudnitz.com) a Tristan Eaton (www.tristaneaton.net)

Tvůrčí duo proslavily hračky ze série Dunny a Munny, které patří doslova k ikonám designových hraček. Tyto designové hračky vešly v povědomí také jako tzv. platformy, protože jsou v čisté designové podobě k dispozici i dalším umělcům, kteří je mohou dotvářet. Ale o tom až příště. Paul Budnitz je současně i zakladatelem Kidrobotu, prvního internetového obchodu, jenž zpřístupnil designérské skvosty, ať už v podobě hraček nebo doplňků, široké veřejnosti. Tristan Eaton, rodák z Los Angeles, zase spolupracoval se značkami, jako je Nike nebo Disney. Oba umělci zůstávají v oblasti designových značek vlivnými postavami, ačkoli společně vytvořili pouze jedinou ikonickou hračku.

Huck Gee (www.huckgee.com)

Zamračení lebkouni neboli Skullhead jsou pořád tak trochu naštvaní. Mají jasný názor na svět a nebojí se ho projevit. Světu je ukázal Huck Gee, umělec, ilustrátor a designér, který žije v San Francisku. Designové hračky z jeho dílny si získaly celosvětové uznání i několik ocenění, jako je například Artist of the Year v soutěži Designer Toy Awards.

Další vinylové hračky

Milovníci designových hraček vědí – výčet umělců není úplný. Patří k nim třeba ještě Amanda Visell se svým růžovým slonem (Pink Elephant), Scott Tolleson s postavičkou Rickyho Grimese, McBess s prsatou provokativní kráskou Half Marmaid, Jason Freeny, který proslul svými rozpitvanými hračkami, nebo Tim Biskup s pomocníky (Helper) a také mnozí další. Postupně je vám všechny představíme v dalších článcích.

Kde koupit designové hračky?

Je pravda, že v oblasti designových hraček Česká republika o krok klopýtá za zahraničím. Ačkoli také u nás žijí sběratelé uměleckých hraček, nové skvosty nakupují hlavně v zahraničí. Brzy ale bude vše jinak. V brzké době už na těchto stránkách budete moct nejen obdivovat, ale také nakoupit designové hračky předních světových umělců.

Na novém e-shopu právě nyní pracujeme. Těšit se můžete také na další články, kde vám představíme přední designové hračky i jejich tvůrce.